HAK-PAR deltager i parlamentsvalget i Tyrkiet 1. november 2015

10930898_1411327189183698_1486364480200542010_n

Tyrkiet går til omvalg 1. november. Der var parlamentsvalg i Tyrkiet 7. juni, men AKP mistede sin hidtidige magt til alene at danne regering. AKP blev derfor nød til at forhandle med andre partier om at danne en koalitionsregering, men da det heller ikke lykkedes dem at forhandle sig frem til dannelsen af en koalitionsregering, besluttede præsident Erdogan til sidst at udskrive omvalg 1. november 2015.

Det pro-kurdiske Rets-og Frihedsparti, HAK-PAR deltager igen i parlamenstvalget i flere provinser med flere hundrede kandidater.

HAK-PAR er det eneste pro-kurdiske parti i Tyrkiet, der har skrevet kravet em en føderal stat for kurderne i Tyrkiet ind i deres partiprogram.

HAK-PAR går ind for lighed og lige rettigheder for alle i samfundet, både nationale mindretal og religiøse minoriteter og kræver en føderal løsning på det kurdiske spørgsmål i Tyrkiet.

Her er listen over HAK-PARs kandidater ved valget den 1. november 2015.

 

HAK VE ÖZGÜRLÜKLER PARTİSİ 01.KASIM 2015 MİLLETVEKİLİ ADAY LİSTESİSEÇİM ÇEVRESİ : ADANA

ADI VE SOYADI

ARİF SEVİNÇ

DÜZGÜN KAPLAN

MEDİNE KAPLAN BULUT

SÜLEYMAN KART

DENİZ KOÇ

DERYA BURKAY

İSMAİL YILDIZ

FERMAN HOŞGÜL

MÜZAFFER ADIYAMAN

YILDIZ ÇİMEN

MÜZEYYEN ORAL

SIDDIKA AKÇAN

KASIM KAHRİMAN

EMİNE BEKTAŞ

SEÇİM ÇEVRESİ : ADIYAMAN

ADI VE SOYADI

ALİ ARSLAN

ALİ TETİK

HASAN GÖÇER

VAKKAS GEZER

HABEŞ GÖÇER

SEÇİM ÇEVRESİ: AFYONKARAHİSAR

ADI VE SOYADI

MEHMET BAHA BOZKUR

SEÇİM ÇEVRESİ : AMASYA

ADI VE SOYADI 

SERAP DELİ

ADEM ER

 

SEÇİM ÇEVRESİ : ANKARA 1. BÖLGE

ADI VE SOYADI 

HİKMET CAN

MUSTAFA TAŞCI

MEHMET NURİ DERVİŞBEYAZ

DİLŞAH ARAS

HAZAN DEMİR

FAZLI TAŞKAN

SÜMRÜ TÜVEREKLİ

AYŞE UNUDULUR

AYŞE TEMEL

FİRDES YORULMAZ

SEMRA GÜNAYDIN

İRFAN KORUCU

OSMAN SEZGİN

HÜSEYİN AKYILDIZ

HACI KADİR KOÇAK

ESMA POLAT

TARIK GENÇ

FATİH DOLU

SEÇİM ÇEVRESİ : ANKARA 2. BÖLGE

ADI VE SOYADI 

DERVİŞ KORKMAZ

İBRAHİM POLAT

REFİK KARAKOÇ

HAMDİYE ŞEŞEOĞULLARI

GÜLSÜN KORUCU

MAHMUT TEMEL

CELAL DENİZ

SÜLEYMAN BAY

ENGİN BİNİCİ

DOĞAN KAYGALAK

FATMA YENER

İLYAS GÜLER

DİLEK DÖNER

İBRAHİM ŞENER

SEÇİM ÇEVRESİ : ANTALYA

ADI VE SOYADI

NECATİ BAYRAM

ABDULAZİZ AKÇAN

ZEHRA BELKIS KORKMAZ

VEDAT DEDE

DENİZ KAHRAMAN

MEHMET EREN

GÜLLER DİNDARİK

MİNE KAYGUSUZ

EROL KÜÇÜK

DÜZGÜN ALİ KORUCU

SERKAN BEMAL BEHÇET

MEHMET GENÇ

SADIK BIDIK

HASAN ASAN

SEÇİM ÇEVRESİ : ARTVİN

ADI VE SOYADI

RAFET ÖZDEMİR

DAVUT EKİNCİ

SEÇİM ÇEVRESİ : AYDIN

ADI VE SOYADI

AHMET DOĞAN

FERAT YÜCEL

BAHAR SEZER

MEHMET ŞİRİN TİMUR

NERGİZ KANDEMİR

SEVGÜL YAZAR

DİLBER DEMİR TAŞ

SEÇİM ÇEVRESİ : BALIKESİR

ADI VE SOYADI

İBRAHİM DANIRT

SEÇİM ÇEVRESİ : BİLECİK

ADI VE SOYADI

EREN ÖZTÜRK

SEÇİM BÖLGESİ : BİNGÖL

ADI VE SOYADI

MEHMET ZEKİ SARI

RESUL ALINAK

ONUR BAYRAM

SEÇİM BÖLGESİ : BİTLİS

ADI VE SOYADI

İSA ESKİN

SEHER ÖLÇER

MİRAS TAŞ

SEÇİM BÖLGESİ : BOLU

ADI VE SOYADI

SEVGİ PARMAKSIZ

NACİYE GÜLHAN

NURAN TÜREL

SEÇİM BÖLGESİ : BURDUR

ADI VE SOYADI

EMİNE GÜRKAN

ŞABAN AKÇAN

HALİL ÜNAL

SEÇİM BÖLGESİ : BURSA

ADI VE SOYADI

DAVUT BİLİNMİŞ

GÜLSEL ERTEN

İPEK AKÇAN

MUSTAFA AYTAŞ

AHMET CEMİL ARCAN

HALİT KAHRAMAN

SENEM ENGİN

SUZAN EKİNCİ

SERKAN KAYMAK

MEHMET ÇELEBİ

BURHAN KART

MEHMET ALİ YAZIL

MAKFURE TUNÇ

MEMET ÖLÇER

IRGAT POLAT

FETHULLAH EMÇ

DURAN DEMİR

SEÇİM BÖLGESİ : ÇANAKKALE

ADI VE SOYADI

SULTAN SÖYLEMEZ

MUHAMMET ATMACA

RESUL KIZILDAĞ

SEÇİM ÇEVRESİ : ÇANKIRI

ADI VE SOYADI

CENNET SEVİNÇ

SEÇİM ÇEVRESİ : ÇORUM

ADI VE SOYADI

MAHMURE TEMEL

BURHAN ÇINAR

MEHMET TOKACI

SEÇİM ÇEVRESİ : DENİZLİ

ADI VE SOYADI

ALİ RIZA TAŞDEMİR

DUYGU BAYRAM

SULTAN SERTKAYA

ABDULLAH POYRAZ

İLYAS KAYA

HÜSEYİN YEŞİL

SEÇİM ÇEVRESİ : DİYARBAKIR

ADI VE SOYADI

FEHMİ DEMİR

MEHMETŞAH EREN

HATİCE TÜNAR

BERİN EREN

VASIF KAHRAMAN

MUSTAFA VURAL

ENSARİ EMER

RAMAZAN DURUK

MEHMET SÜREYYA YILMAZ

CEMİL ARAS

SİDAR ALABAY

SEÇİM ÇEVRESİ : EDİRNE

ADI VE SOYADI

REŞAT BEHÇET

SEÇİM ÇEVRESİ : ELAZIĞ

ADI VE SOYADI

SİRACETTİN SARI

KEMAL YILDIZ

GÜRSEL KAYA

ORHAN BARSKANMAY

SEÇİM ÇEVRESİ : ERZİNCAN

ADI VE SOYADI

ZEYCAN KAHRAMAN

ZEYNEL YEŞİLTEPE

SEÇİM ÇEVRESİ : ERZURUM

ADI VE SOYADI

NÜSRETTİN ÇETİN

NECATTİN POLAT

KEVSER ÇELİK

MEHMET SELAHİDDİN AKTİ

TAYİBE TAŞCI

İSMAİL ÖZTÜRK

SEÇİM ÇEVRESİ : ESKİŞEHİR

ADI VE SOYADI

SERDAR KARAKOÇ

HATİCE DENİZ

RABİA BEŞER

MUSTAFA KARAMAN

MEHMET SIDDIK SUCU

CENNET ALPDOĞAN

SEÇİM ÇEVRESİ : GAZİANTEP

ADI VE SOYADI

SAİT DURAN

ENVER ÇAKMAK

İBRAHİM PEKTAŞ

ALAATTİN KELENDER

FIRAT BAYRAKTAR

FEYZİ KAPLAN

RIZA ÖZDEMİR

EZGİ BAYRAM

SERHAT KART

ZELİHA KIRAN

MUZAFFER AKARSU

SEÇİM ÇEVRESİ : GİRESUN

ADI VE SOYADI

SELAMİ TAŞ

HALİT DEMİR

HAMZA ÇİFCİ

FERMAN ERASLAN

SEÇİM ÇEVRESİ : GÜMÜŞHANE

ADI VE SOYADI

SEZGİN EREN

SEÇİM ÇEVRESİ : HAKKARİ

ADI VE SOYADI

ORHAN DAŞ

MEHMET ALİ ESEN

RAMAZAN SARI

SEÇİM ÇEVRESİ : HATAY

ADI VE SOYADI

HALUK ÖZTÜR

NEBİLE ÖZDEMİR

ADİLE KAYGALAK

FATMA DEMİR

CAHFER OLGUN

SELVİ ASLAN ÖZTÜRK

EVİN KURŞUN

MEHMET GÖÇER

BAŞAK BAYRAM

SELAMİ CATAR

SEÇİM ÇEVRESİ : ISPARTA

ADI VE SOYADI

ŞENAY YILDIZ

ÖNDER RAMAZAN SEYMEN

KAMİL TOKAY

SEÇİM ÇEVRESİ : MERSİN

ADI VE SOYADI

MEHMET ALİ KEŞTAN

SEVDA KOKUM

ERHAN GÜNEŞ

NİHAL DEMİREL

MELTEM GÜNSÜREN

MUSTAFA ALEV

ERDAL ÖZTÜRK

EKREM İLARSLAN

AHMET ERDOĞAN

ÖZGÜR COŞKUN

SEÇİM ÇEVRESİ : İSTANBUL 1. BÖLGE

ADI VE SOYADI

BEDRİ İŞİK

SÜREYYA ARCAN KARA

ABDULBARİ TUNÇ

ZEKİ KUTLAN

EBRU TÜKEL

BERİVAN KEVSER

GÖNÜL DABAKOĞLU

İHSAN AKÇAN

MEHMET ALİ AYHAN

KİBAR BEYSÜLEN

VEYSEL KARATAŞ

SONGÜL ÖZTÜRK

HAYRULLAH KAHRAMAN

NERGİZ AKÇAN

AHMET FARUK KAYA

AHMET ENGİN

BİLAL YILMAZ

CEMİL CEM KAHRAMAN

FIRAT AYDIN

ÖZLEM KAHRAMAN

ARİF ALTEK

ERHAN DOĞAN

MEHMET YÜCE

NEŞET BAYRAM

NURAN DUMLU

SALİH NİLÜFER

GÜZEL DEMİR

ZEYNEP KANTAR

HANIM ÖZTÜRK

MÜMTAZ EREN

YAKUP KORUCU

SEÇİM ÇEVRESİ : İSTANBUL 2. BÖLGE

ADI VE SOYADI

MEHMET BAKİ ARSLANARGUN

ÇEÇAN ŞAHİN

ALİ KIZILAY

HAYDAR BEYSÜLEN

CELİLE DEMİR

SAMET ASLAN

NEVZAT GÜLER

KASİM KEŞTAN

TURAN DELİ

MEHMET ALİ ERDOĞAN

İBİLBAHİM ATİLA

BAHRİ SELİTEKTAY

ERDOĞAN GEYİK

MEHMET HANİFİ DÖNER

İBRAHİM SEÇKİNER

HACER DENİZ ÖZERKMEN

ERDOĞAN ÇAPAR

SONGÜL AKÇAN

MÜHBET KARA

SENAYİ DEMİR

YONCA AYDIN

CEVRİYE DOĞU

DOĞAN GÜLER

AHMET DÜZGÜN

MEHMET TUTAL

ALİ ÖZDEMİR

SEÇİM ÇEVRESİ : İSTANBUL 3. BÖLGE

ADI VE SOYADI

SEMRA ARCAN GÖKÇEN

NUSRET GÜVEN

FAİK KAHRAMAN

GÜLALİ KUBAT

ADEM YAŞAR

BEHÇET TEKTEKİN

ŞEYHMUS MURAT AKÇAN

PAŞA AKDOĞAN

HALİS SAVSİN

ABDULLAH KIZILDAĞ

HASAN BARAK

HAVVA BİLEN

VEDAT GEDİKOĞLU

NEVZAT DENGTAŞ

NEŞE AYDIN

ADİL BUDAK

ÖZCAN ERDEN

AHMET YILMAZ

HÜSNİGÜL DEDE

RONAY KORUCU

SALAHATTİN YALÇIN

NEVZAT EREN

AZMİ ÇAPA

NEVZAT DEMİREL

NURTEN KAHRAMAN

REŞAT TUNÇ

NEVZAT KARAKEÇİ

CELAL EREN

FİKRİ EREN

SEÇİM ÇEVRESİ : İZMİR1. BÖLGE

ADI VE SOYADI

ALİ REŞAT ÖZTÜRK

KAYA SERTKAYA

MENDERES DİNDARİK

REFİA GÖLER YILMAZ

RAHMİ ATAMAN

MUSTAFA DEMİR

AHMET KANDEMİR

NİHAT DOĞAN

MEHMET NUR SİS

NEZİR YILDIRIM

NEVAL MERAL DEMİREL

GAYE ÖZKÖK

SEÇİM ÇEVRESİ : İZMİR 2. BÖLGE

ADI VE SOYADI

SAİT DEMİR

FATMA BUHUR

MEHMET IRĞIT

MAHMUT AYDOĞDU

AİLE ÖZDEMİR

MELİZ DEMİR

MAHİŞEKER İLKHAN

İBRAHİM ÖZKUL

MEHMET ALİ SÖNMEZ

ERGÜN BEKTAŞ

BEKTAŞ AKKUŞ

AHMET ŞENGÜL

CEVAHİR KÖSE

SEÇİM ÇEVRESİ : KARS

ADI VE SOYADI

ASİYE ADIGÜZEL

TUBAY KARATAŞ

SEÇİM ÇEVRESİ : KASTAMONU

ADI VE SOYADI

ALİŞİR ÜNAL

FARUK AKSÜMER

SEÇİM ÇEVRESİ : KAYSERİ

ADI VE SOYADI

YUSUF KAYMAK

NİMET ÇELEBİ

MELİHA BİÇER

ABDULKERİM ER

SEVTAP KALKAN

SERVET KANDEMİR

MERCAN KILIÇALP

ALAATTİN ÖGÜZ

SEÇİM ÇEVRESİ : KIRIKLARELİ

ADI VE SOYADI

SERHAT EMÇ

MEHMET TAHİR KARA

SEÇİM ÇEVRESİ : KIRŞEHİR

ADI VE SOYADI

GÜLTEN CAN

SEÇİM ÇEVRESİ : KOCAELİ

ADI VE SOYADI

ABDULLATİF EPÖZDEMİR

ABDULLAH ÇELEBİ

İHSAN DURAK

SERAP DİLAN TAŞÇI

İLYAS KAHRAMAN

YILDIZ ARCAN

ŞİRVAN DAŞ

SERVET ERTÜRK

MEHMET ÇERÇEL

SEÇİM ÇEVRESİ : KONYA

ADI VE SOYADI

OSMAN SARITAŞ

HASAN ŞEŞEOĞULLARI

GÜRSEL DEMİREL

ŞABAN ÇETİNKAYA

MUZAFFER KÜÇÜKKÖSE

METİN DEMİR

HULUSİ EKEN

MEHMET KAYA

EYYÜP AKDENİZ

CEMAL CANBAY

MURAT KANDEMİR

SEVİM ALABAY

SELAHATTİN ÇELEBİ

SEÇİM ÇEVRESİ : KÜTAHYA

ADI VE SOYADI

DERVİŞ HAZAR

KEMAL YILDIRIM

GÖKHAN GÖKTAŞ

SEÇİM ÇEVRESİ : MALATYA

ADI VE SOYADI

SÜLEYMAN BEHÇET

MEHMET KIZILDAĞ

NEJLA SEZER

CENGİZ AKGÜL

EYLEM DÜZGÜN YALÇIN

MEDENİ TEMİZER

SEÇİM ÇEVRESİ : MANİSA

ADI VE SOYADI

BEDİR ÇINAR

KEMAL GÖKMEN

ABBAS TÜZÜN

TEVFİK KOÇOĞLU

MİTHAT GÖKTAŞ

AYSEL EVCİM

UMUT ALDEMİR

MÜSLÜM KARABAY

SEÇİM ÇEVRESİ : MARDİN

ADI VE SOYADI

ABDULVAHAP ERTAŞ

FATMA ELİTAŞ

LEYLA KAYA

MEHMET EPÖZDEMİR

PEYRUZE İPEK KART

İSMETULLAH ÇINAR

SEÇİM ÇEVRESİ : MUĞLA

ADI VE SOYADI

SEDA AKÇAN

AHMET KAHRAMAN

ÖZGÜR BASUT

KAMER BEYSÜLEN

SUPHİ EREN

RECEP ÖLÇER

SEÇİM ÇEVRESİ : MUŞ

ADI VE SOYADI

HACI YURTTAŞ

CENGİZ TEMEL

ENGİN KAHRAMAN

SEÇİM ÇEVRESİ : NEVŞEHİR

ADI VE SOYADI

ASKER ALİ DEMİREL

BERİVAN ÖZDEMİR

MENDUH DALAY

SEÇİM ÇEVRESİ : NİĞDE

ADI VE SOYADI

EROL YİĞİT

DENİZ GÜNEŞ

AZİZ ŞİDİM

SEÇİM ÇEVRESİ : ORDU

ADI VE SOYADI

MEHMET BAYMAZ

SEÇİM ÇEVRESİ : RİZE

ADI VE SOYADI

SIDDIK SAMİ FEROĞLU

ALİ KAYA

REMZİ GÖKTAŞ

SEÇİM ÇEVRESİ : SAKARYA

ADI VE SOYADI

MUSTAFA BURKAY

LEZGİN KAHRAMAN

İSMAİL ÖGEL

DİBEL TAYFUR

SÜLEYMAN ATAÇ

GÜLŞEN METİN

BAHRİ KORUCU

SEÇİM ÇEVRESİ : SİİRT

ADI VE SOYADI

EMİNE KALKAN

MAHMUT EKMEN

LOKMAN DEMİRER

SEÇİM ÇEVRESİ : SİNOP

ADI VE SOYADI

SERCAN ENGİN

SEÇİM ÇEVRESİ : SİVAS

ADI VE SOYADI

GÖNÜL YENİLİOĞLU

MUSTAFA KORUCU

BARAN ARAS

İBRAHİM KARTAL

SEÇİM ÇEVRESİ : TEKİRDAĞ

ADI VE SOYADI

İLHAN ÇETİN

YILDIZ KAHRAMAN

YILMAZ KÜLÇEK

AYBÜKE EMÇ

MEHMET HANİFİ AKTAŞ

SEÇİM ÇEVRESİ : TOKAT

ADI VE SOYADI

NİGAR ÇANDIR

ÖMÜR ÇİÇEK

ÖMER CANKARA

CEMAL ÖKMEN

SEDAT DEMİREL

SEÇİM ÇEVRESİ : TUNCELİ

ADI VE SOYADI

HÜSEYİN ÖZDEMİR

GÜLSÜM DEMİR

SEÇİM ÇEVRESİ : URFA

ADI VE SOYADI

ALAEDDİN ARAS

AYŞEN ÇELEN

YASEMİN AKCAN

BEKİR IŞIK

AHMET BAYBOĞAN

HÜSEYİN KAYGALAK

EMİN DOĞAN

MEHMET KURŞUN

AHMET ERDOĞAN

SEÇGÜL DAĞCI

HÜSNİYE DÜZGÜN

GÜLÜZAR KEŞTAN

SEÇİM ÇEVRESİ : UŞAK

ADI VE SOYADI

EMİNE YEŞİM KART

SANİYE MENGÜTAY

SEBAHAT ÖZÇELİK

SEÇİM ÇEVRESİ : VAN

ADI VE SOYADI

ABDULMENAF KIRAN

ERTUĞRUL ÇABUKER

HARUN BAYRAM

NEVRUZ ERKIRAN

İNAN SEZER

SEVDA DAĞDELEN

ZERNUR ÖZDEMİR

UMUT BOZYEL

SEÇİM ÇEVRESİ : YOZGAT

ADI VE SOYADI

KASIM KAYA

BAHATTİN EVYAPAN

NURETTİN KIZILDAĞ

KAHRAMAN GÖKÇEN

SEÇİM ÇEVRESİ : ZONGULDAK

ADI VE SOYADI

KENEN KARABAYA

SEÇİM ÇEVRESİ : AKSARAY

ADI VE SOYADI

CEMAL ÖZAY

YUNUS ÖRKMEZ

CUMA TARAK

SEÇİM ÇEVRESİ : BAYBURT

ADI VE SOYADI

SABAHATTİN ASLAN

REŞAT EREN

SEÇİM ÇEVRESİ : KARAMAN

ADI VE SOYADI

HATİCE GEDÜK

SEÇİM ÇEVRESİ : KIRIKKALE

ADI VE SOYADI

MERYEM ÜNAL

SAİT AKÇAN

YILMAZ İL

SEÇİM ÇEVRESİ : BATMAN

ADI VE SOYADI

TURAN İL

ESRA DENGTAŞ

FARUK DAĞ

OĞUZHAN BAYRAM

SEÇİM ÇEVRESİ : ŞIRNAK

ADI VE SOYADI

SERHAN SEYYİDOĞLU

KAMURAN TÜMÜÇ

MUSTAFA DEMİRDAŞ

EŞREF EREN

SEÇİM ÇEVRESİ : BARTIN

ADI VE SOYADI

KEMAL ARAS

UĞUR BAKAÇ

SEÇİM ÇEVRESİ : ARDAHAN

ADI VE SOYADI

FEVZİ GÜNAYDIN

AYKUT ENGİN

SEÇİM ÇEVRESİ : IĞDIR

ADI VE SOYADI

FETULLAH DUMAN

RAMAZAN EREN

SEÇİM ÇEVRESİ : YALOVA

ADI VE SOYADI

MAHMUT ERTEN

NEBAHAT BİLİNMİŞ

SEÇİM ÇEVRESİ : KARABÜK

ADI VE SOYADI

SEÇİM ÇEVRESİ : KİLİS

ADI VE SOYADI

ABDULLAH EMÇ

ÜMİT TEKTAŞ

SEÇİM ÇEVRESİ : OSMANİYE

ADI VE SOYADI

BAKİ AKAR

MEHMET ŞAH ÇINAR

MEHMET NURİ MAVLAY

SEVAL GEZİCİ

SEÇİM ÇEVRESİ : DÜZCE

ADI VE SOYADI

AYTEN ARGIŞ

HAMDİ IŞIK

MUHİDDİN YALÇIN

 

Der er lukket for kommentarer.